SILVER & METAL / Silver / Jug 11919228
nr 1191 9228
JUG
silver, late gustavian, gilded on the inside, Daniel Hallman, Stockholm 1810. Height: 18,
silver, Sengustaviansk, invändigt förgylld, Daniel Hallman, Stockholm 1810. Höjd: 18
3000
SEK 2400
Monday June 18 2018
at 18:04:56
18/6 17:02:40
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.